Konkurs Chopinowski. Dominują Japończycy, Chińczycy i Polacy

Artykuł
Fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Młodzi muzycy z Japonii, Chin i Polski dominują w drugim dniu przesłuchań I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W poniedziałek 4 października podczas porannej i wieczornej sesji przesłuchań Konkursu Chopinowskiego w Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi osiemnastu pianistów.

Wśród nich jest pięciu pianistów z Chin, czterech z Japonii, troje z Polski, dwoje reprezentantów USA i jedna Kanadyjka.

Polskę reprezentują: Aleksandra Świgut, która wystąpi podczas porannej sesji, Marcin Wieczorek oraz Andrzej Wierciński, którzy zagrają w sesji wieczornej.

Aleksandra Świgut, rocznik 1992, pochodzi z Nowego Sącza. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, gdzie obecnie wykłada, Uzyskała stopień doktora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występowała na festiwalach Chopin i jego Europa, Chopinowskim w Nohant czy Beethovenowskim w Warszawie. Jest laureatką m.in. drugich nagród na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen.

Marcin Wieczorek, rocznik 1996, ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Ameryce Północnej. Jest stypendystą m.in. programu „Młoda Polska” i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Andrzej Wierciński, rocznik 1995, studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach uczył się pod kierunkiem Wojciecha Świtały.

Występy uczestników ocenia międzynarodowe Jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń ( przewodnicząca jury), John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.

Źródło: PAP, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy